تجهیزات تالار بهروز سمیعی

ظروف پلاستیکی و هشدار درباره استفاده از ظروف یک بار مصرف

ظروف پلاستیکی و هشدار درباره استفاده از ظروف یک بار مصرف - 5.0 out of 5 based on 1 vote

رای دهی: 5 / 5

فعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستاره
 

توصیه مهم در مورد ظروف پلاستیکی و هشدار درباره استفاده از ظروف یک بار مصرف به شرح زیر است.

۱) غذاها را به جای نگهداری در ظروف پلاستیکی در ظروف شیشه‌ای نگهداری کنید.
۲) به جای پیچیدن ساندویچ درون نایلون برای قرار دادن در ماکروفر از محافظ‌های کاغذی استفاده کنید.
۳) سعی کنید ماشین ظرف‌شویی‌ای را انتخاب کنید که سطح آن ازاستیل ضدزنگ یا شیشه ساخته شده است.
۴) از مصرف پلاستیک‌های نمره ۷ و ۳ خودداری کرده و از نمره ۱ برای نگهداری آب ونوشابه استفاده کنید.
۵)شیشه شیر کودکان را از شیشه انتخاب کنید و اگر از شیشه پلاستیکی استفاده می‌کنید،هرگز آن را گرم نکنید.
۶) برای به حداقل رسیدن احتمال پارگی یا ساییدگی ظروف پلاستیکی را با دست بشویید وبه هیچ عنوان از وسیله یا مواد شیمیایی برنده و قوی استفاده نکنید؛ زیرا اگر سطح داخلی یا خارجی این دسته از ظروف آسیب دیده و خراش پیدا کند، غیرقابل استفادهخواهد شد. به عبارت دیگر پلاستیک‌های چند بار مصرف اگر شکسته شدند و یا خراش پیداکردند یا تحت حرارت آب شدند، باید دور ریخته شوند.
۷) ظروف پلاستیکی را به مدت طولانی نگهداری نکنید.
۸) هنگام خرید ظروف پلاستیکی، نوع مرغوب و با کیفیت آن را انتخاب کنید.
۹) در خریدها سعی کنید از کیسه‌های پلاستیکی استفاده نکنید و از کیسه‌های غیرپلاستیکی برای حمل و نگهداری موادخوراکی خریداری شده استفاده کنید.
۱۰) کمتر از غذاهای کنسروشده استفاده کنید و بیشتر به سراغ غذاهای فریز شده یاغذاهای تازه بروید.
۱۱) به جای استفاده از شیشه شیر، فرزند خود را با شیر مادر تغذیه کنید.
۱۲) از مصرف بطری‌ها وظروف پلاستیکی که از پلی‌کربونات ساخته شده‌اند (معمولا باعدد ۷ یا درج حروف PC مشخص می‌شود) اجتناب کنید و اگر می‌خواهید کمتر در معرض فعالیت‌هاقرار بگیرید، از مصرف کلرید پلی‌وینیل (که با عدد ۳ یا PVCمشخص می‌شود) خودداری کنید.
استفاده ازظرف های پلیمری یا به اصطلاح " یکبار مصرف پلاستیکی" به چند دلیل ازقبیل: استفاده آسان، صرف جویی در زمان و رعایت بهداشت در زندگی مردم نقش گسترده ایی پیدا کرده است
حتی عده‌ای هنگام پخش غذای نذری به‌خصوصدر ماه مبارک رمضان و یا حتی در میهمانی‌‌هایشان از ظروف و لیوان‌های رنگی و گاهی طرح‌دار یک بار مصرف استفاده می‌کنند در حالی که مرتبا کارشناسان و متخصصان بهداشت مواد غذایی توصیه‌های مکرری را درخصوص زیان‌آور بودن استفاده نامناسب از این گونه ظروف پلاستیکی برای سلامتی افراد می‌کنند. به طور کلی پلاستیک‌ها پلیمرهایی هستندکه از سنتز مواد اولیه‌ای به نام مونومر تهیه می‌شوند.
مونومرها مواد سمی و شیمیایی بوده کهبرای سلامت انسان‌ها مضر می‌باشند در حالی که پلیمرها خنثی هستند و مشکلی ندارند.اما اشکال کار در این است که معمولا در فرآیند تهیه پلیمرها، مقداری مونومر باقیمی‌ماند.
اگر این فرآیند، اصولی و مطابق استانداردهای لازم صورت گرفته باشد، مشکلی برایسلامت افراد به وجود نمی‌آورند ولی اگر در غیر این صورت باشد برای سلامتی انسان‌هامخاطره‌آمیز می‌شوند. برای همین در استفاده از پلاستیک‌ها به عنوان ظروف غذا بایدبسیار محتاط بود.
بر این اساس کارشناسان هشدار می‌دهند ظروف پلاستیکی یک بار مصرف که شفاف، روشن وشیشه‌ای رنگ هستند تنها برای مواد غذایی سرد استفاده شوند و تحت هیچ شرایطی نبایدبرای توزیع مواد غذایی داغ از آنها استفاده شود.
اگر درون این ظروف آب جوش یا غذای داغ مانند آش ،حلیم ریخته شودمونومرهای سمی و یا مواد پلاستیکی «لایزر» که به منظور جلوگیری از شکنندگی در اینگونه ظروف به کار می‌روند آزاد شده و وارد بدن می‌شوند که می‌توانند با تحریک وتاثیر بر آنزیم‌ها و سلول‌های بدن منجر به بروز سرطان‌های مختلف و عوارض ناگوار درمصرف‌کننده شوند.
ظروف یکبار مصرف از جنس پلی‌استایرن توانایی تحمل دمای بالاتر از 65 درجه را ندارند و در دماهای بالاتر احتمال سرطان‌‌زایی آن‌هاافزایش می‌یابد. بیشتر ظرف‌های موجود که مواد غذایی در آن‌ها نگهداری می‌شود، ظروفپلی‌استایرن با علامت " پی اس" هستند و ضمن دارا بودن محدودیت حرارتی،تنها دمای 65 درجه را تحمل می‌کنند: در صورتی که غذایی با دمای بالاتر از 65 درجه سانتی‌گراد به مدت بیش از 15 دقیقه در این ظرف نگهداری شود، مواد شیمیایی موجود درظرف وارد مواد غذایی شده و این مواد شیمیایی در بافت‌های بدن ذخیره و می تواندباعث ایجاد سرطان در فرد ‌شوند. ظروف یکبار مصرف ساخته شده از گرانول پلی‌پروپیلن بهترین نوع برای نگهداری مواد غذایی داغ مانند آش و حلیم ‌است و این ظروف محدودیت‌دمایی ندارند و می‌توانند مواد غذایی با دمای 100 درجه سانتی‌گراد را هم تحمل کننداین ظروف با علامت "پی پی" شناخته می‌شود و نسبت به ظروف پلی استایرن مقاوم‌تر بوده و شکسته هم نمی‌شود.
چربی ،فرآیند آزاد شدن این مونومر سمی را تسریع میکند ، بسته بندی مواد غذایی چرب نیز دراین گونه ظروف ممنوع است
لذا در صورت استفاده از ظروف یک بار مصرف نوع شیری رنگ آن را استفاده نماییدهمچنین در استفاده از ظروف یک بار مصرف این نکته را هم باید به یاد داشت که هنگام استفاده از ظروف رنگی احتیاط بیشتری لازم است چرا که جنس ظروف یک بار مصرف به گونه‌ای است که توانایی نگهداری رنگ را ندارند و هنگام تماس با چای یا غذای داغ، رنگ آنهاحل شده و یک لایه از آن وارد غذا یا چای شما می‌شود که بسیار مخاطره‌‌آمیز است.
همچنین باید از نگهداری غذاهای داغ و چرب در ظروف پلاستیکی اجتناب کنید چرا که براثر نفوذ غذاها به‌خصوص روغن‌ها، سطوح این ظروف به محیطی مناسب برای رشد انواع میکروب‌ها تبدیل می‌شود که این خود می‌تواند موجب آلودگی غذاها گردد لذا توصیه کارشناسان مواد غذایی به افراد هیات امنای مساجد و یا خانواده‌‌هایی که قصد توزیع نذورات در ماه مبارک رمضان را دارند آن است که برای عرضه مواد غذایی گرم از ظروف فوم‌دار و کاغذی سلولزی استفاده کنند.
ظروف پلی استایرنی در سه نوع شفاف شکننده ، نرم و نیمه شفاف و همچنین فومی عرضه می شود.کارشناسان امر غذا و دارو،استفاده از ظروف یکبار مصرف گیاهی را بدلیل برخورداریاز مزایای خوب سلامت به تمامی خانواده‌هاو صنوف توصیه می‌کنند
توصیه: مراقب باشید در هنگام خرید این گونه ظروف از مواد پلاستیکی بازیافتی تهیه نشده باشند. معمولا ظرف‌ های بازیافتی کدر و تیره رنگ هستند و بوی نامطبوعی داشته و نشانی هم از علامت استاندارد در کف آنها دیده نمی‌شود.
همچنین در نظر داشته باشید استفاده مکرر از ظروف یک بار مصرف میل به غذا خوردن درافراد را سلب خواهد کرد.
ظروفی که توصیه می شود ، ظروف یک بار مصرف گیاهی تهیه شده از نشاسته ذرت اصلاح شده است که بایستی با فرهنگ‌سازی جای ظروف قبلی رابگیرد.
این ظروف عاری از هر گونه اثرات مضر و عکس‌العمل‌های شیمیایی در تماس با مایعات وغذاهای داغ هستندو در برابر حرارت مقاومند.
هزینه تهیه این ظروف بسیار ارزانتر از هزینه درمانی و تهیه تجهیزات پزشکی برای جبران صدمات ناشی از استفاده از ظروف نامناسب می‌باشد.

آدرس

ایران - تهران - اندیشه فار 2

  09123213487

  02165175889

info@tgtalar.ir

شنبه - پنج شنبه: 9:00 - 18:00

لینک های پر بیننده

مشاوره خرید کلیه لوازم و تجهیزات تالاری

87 34 321 0912